Uroczystości patriotyczne w 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Po raz kolejny w pierwszą sobotę września na terenie byłego Karnego Obozu Pracy w Treblince odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne. W 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej wspominano nie tylko o śmierci żołnierzy walczących o niepodległość Polski, ale również o sytuacji uchodźców z Syrii.

W obchodach wziął m.in. udział doradca wojewody mazowieckiego Andrzej Rybus-Tołłoczko, burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, burmistrz gminy Małkinia Górna Bożena Kordek, radna powiatu sokołowskiego Longina Oleszczuk, a także przewodniczący rady gminy Kosów Lacki Stanisław Kuziak. Nie zabrakło również byłego więźnia karnego obozu pracy Zygmunta Chłopka, jak również młodzieży i harcerzy z okolicznych szkół.

Obchody rozpoczęły się drogą krzyżową prowadzącą spod żwirowni, miejsca niewolniczej pracy, aż do symbolicznych pomników upamiętniających mord dokonany na przebywających na terenie obozu Polakach, Żydach i Romach. Potem głos zabrał Edward Kopówka, kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Przywitał on wszystkich zebranych gości i podziękował za pamięć w kontynuowaniu wieloletniej tradycji zadumy i modlitwy na terenie byłego Karnego Obozu Pracy.

– Patrzymy na piękny, otaczający nas las i czujemy się zaskoczeni, że stworzony przez Pana Boga świat przyrody jest tak mu wierny. Zadziwia to, że ma on w sobie tyle godności, uroku i szacunku do własnego życia i otoczenia – mówił podczas homilii ks. bp. senior Antoni Dydycz. – Tymczasem człowiek, który otrzymał tak wiele od stwórcy, a otrzymał najwięcej, bo obok ciała dostał rozum i dobrą wolę nie potrafi tego uszanować. Serce krwawi bólem i zawstydzeniem z powodu okrutnych zbrodni, których potrafi dokonać człowiek. Przykładem jest nie tylko Treblinka, ale także obecna sytuacja na Bliskim Wschodzie, w północnej Afryce czy małej Azji. To, że tysiące ludzi ginie w ciężarówkach i tonie w Morzu Śródziemnym świadczy, że człowiek mimo wszystko nie pracuje nad sobą, nie myśli o swojej formacji i wychowaniu w kulturze dobra i szacunku do życia ludzkiego. Dlatego dziś potrzeba nam złożenia sobie obietnicy, że zrobimy wszystko, aby człowiek mógł prawidłowo się rozwijać. Potrzebna nam także postawa gotowości, wychowywania siebie i otaczających nas ludzi. Niekiedy zapominamy o tym, że ci, którzy mordowali ludzi i budowali obozy zagłady, pracy czy koncentracyjne także powoływali się na ustanowione prawo. Tak było m.in. w Norymberdze. Nie możemy więc usprawiedliwiać się tym, że takie są czasy. Pamiętajmy o tym, że świętym można było nawet być w czasie wojny przebywając w obozie. Niezależnie od tego w jakich czasach żyjemy czy jakie są uchwalane ustawy, powinniśmy zawsze stać na straży każdego ludzkiego życia i własnego sumienia – zakończył biskup Dydycz.

Po modlitwie za zmarłych przyszedł czas na złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

Lista szkół biorących udział w uroczystościach religijno-patriotycznych:

 •  Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Glinie wraz z opiekunami – Ewą Gałązką i Justyną Brzozowską oraz pocztem sztandarowym.
 •  Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie wraz z dyrektorem Andrzejem Korosiem oraz pocztem sztandarowym.
 •  Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jasienicy wraz z dyrektorem Edwardem Urbanowskim oraz pocztem sztandarowym.
 •  Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kosowie Lackim wraz z opiekunką Ewą Dybowską oraz pocztem sztandarowym.
 •  Publiczne Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego w Kosowie Lackim wraz z dyrektorem Elżbietą Radomską oraz pocztem sztandarowym.
 •  Zespół Szkół Gminnych Nr 2 w Małkini Górnej – Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina wraz z opiekunką Elżbieta Więckowską oraz pocztem sztandarowym, a także Publiczne Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z opiekunką Aleną Przewoźną oraz pocztem sztandarowym im. Józefa Piłsudskiego i pocztem sztandarowym im. Armii Krajowej – obwód Opoczno.
 •  Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Kosowie Lackim wraz z opiekunkami – Agnieszką Ajdys i Urszulą Mąką oraz pocztem sztandarowym.
 •  Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej wraz z opiekunem Wojciechem Chadałą oraz pocztem sztandarowym.
 •  Zespół Szkół Gminnych Nr 1 w Małkini Górnej – Szkoła Podstawowa Nr 1 wraz z opiekunką Małgorzatą Siwek oraz pocztem sztandarowym.
 •  Zespół Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni wraz z dyrektorem Ewą Szymanik oraz pocztem sztandarowym.\
 •  40. i 41. drużyna harcerska im. Aleksandra Kamińskiego ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Kosowa Lackiego wraz z opiekunką Małgorzatą Wojtczuk.

Tekst: Aneta Korczak, zdjęcia: Witold Bobryk

22 września 2015