Wrześniowe uroczystości

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Miejscu Straceń w Treblince odbyły się uroczystości upamiętniające pamięć i cześć ofiar Karnego Obozu Pracy.

 

Obchody tradycyjnie rozpoczęły się w pierwszą sobotę września, która w tym roku wypadła na 6 dzień miesiąca. Rozpoczęła je droga krzyżowa prowadzącą spod żwirowni aż do symbolicznego pomnika upamiętniającego miejsce straceń Polaków, Romów oraz Żydów. W uroczystościach wzięli między innymi udział przedstawiciele władz lokalnych, kombatanci, harcerze i młodzież z Kosowa Lackiego, Sokołowa Podlaskiego, Jasienicy, Prostyni, Kiełczewa i Kalinowa.

Z uwagi na pamięć ofiar Treblinki i przywiązanie do wrześniowych spotkań, mszy świętej przewodniczył, drohiczyński biskup senior Antoni Dydycz. – Bóg nie stawia żadnych granic, pragnie, aby człowiek był podobny do niego. Jak to się dzieje, że zapominamy o tym darze? – zastanawiał się biskup w wygłaszanym kazaniu. – Przed Bogiem nie da się ukryć ani cierpienia ani śmierci, która upodobała sobie Karny Obóz Pracy i Obóz Zagłady w Treblince. Nie ma na świecie cywilizacji, która byłaby w stanie przeciwstawić się systemowi mordu. Każdy konflikt polityczny jest dla człowieka bolesny. Dzisiaj szczególnie niebezpieczny jest spór między Rosją a Ukrainą. Nie podążajmy za teorią władzy i chęci posiadania. To, co łączy człowieka z Bogiem to pokój oparty na fundamencie prawdy – dodał na zakończenie biskup Dydycz.

 

Kilka słów o bolesnej historii dodał Zygmunt Chłopek, były więzień Karnego Obozu Pracy. – 1 września obchodziliśmy kolejną rocznicę napaści Niemiec na Polskę. Przypomina mi się okres walki o ojczyznę i mój udział w obronie kraju. I choć minęło tyle lat, to nic się nie zmieniło, znowu do Polski zbliża się zagrożenie. Do was młode pokolenie apeluję, abyście byli rozważni i mieli więcej szczęścia niż moi rówieśnicy, którzy polegli na polu walki.

 

Na sobotnie uroczystości zdołał też przybyć Andrzej Łuczak, prezes Związku Romów z siedzibą w Szczecinku. – Ten rok jest ważny z co najmniej kilku powodów. Mija 50. rocznica upamiętnienia tutejszego Miejsca Pamięci oraz 70. rocznica likwidacji Karnego Obozu Pracy w Treblince. Bieżący rok 2014 jest także ważny z jednego istotnego powodu, po wielu latach pod koniec lipca został odsłonięty pomnik ku czci pomordowanych Romów, którzy ginęli i byli masowo mordowani w tutejszym obozie obok innych narodowości. W imieniu Związku Romów Polskich chciałbym serdecznie podziękować dyrekcji Muzeum za przychylność oraz wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do budowy symbolicznego postumentu. Niech wrześniowe spotkania staną się okazją do zadumy, refleksji i nauki, aby to, co działo się tutaj już nigdy się nie powtórzyło, a dla następnych pokoleń było okazją do wzajemnego dialogu i powstania – dodał na zakończenie Łuczak.

 

Po przemówieniach przyszedł czas na złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Sobotnie spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą o pokój na świecie.

A.    Korczak

18 września 2014