Robiąc swoje- Jubileusz Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka w Krakowie- Nowej Hucie

Właśnie tak – robiąc swoje – działają zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu im. J. Korczaka szkoły, placówki, instytucje i organizacje pozarządowe noszące imię Janusza Korczaka lub pracujące metodami korczakowskimi z dziećmi i młodzieżą. Od roku 2006 Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, realizującą projekty oraz świadczącą pomoc i wsparcie organizacyjne i merytoryczne pro publico bono.
Dla pracujących w nich osób najważniejsze jest dobro dzieci. Wzorem patrona działają na rzecz młodzieży – niepełnosprawnej, szczególnie uzdolnionej, potrzebującej pomocy materialnej i pedagogicznej. W Kręgu Mazowieckim (obejmującym teren woj. lubelskiego i mazowieckiego) działa 31 placówek korczakowskich wspieranych przez zaprzyjaźnione instytucje i osoby prywatne. Siedzibą władz Kręgu jest Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Jasienicy (powiat Ostrów Maz.).  
Korczakowcy z dnia nadzień „robią swoje”, a na spotkaniach z okazji okrągłych rocznic podsumowują swój dorobek – wymieniają osiągnięcia i opowiadają o problemach. Na spotkaniach PSK często goszczą przybyli z różnych krajów członkowie  Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. W dniach 6-7.11.2013 roku korczakowcy spotkali się w Krakowie na jubileuszu „najstarszego MDK w najmłodszej dzielnicy Krakowa”. Młodzieżowy Dom Kultury od chwili powstania w 1953 r. przygotowuje dla nowohuckiej młodzieży stale wzbogacaną ofertę zajęć kulturalnych, sportowych i oświatowych.                                                                                                
Od 1990 roku placówką kieruje pani Monika Modrzejewska – z wykształcenia muzyk, dlatego propozycje zajęć muzycznych są w „Korczaku”, jak jest powszechnie nazywany, wyjątkowo atrakcyjne. Muzyka gitarowa rozbrzmiewa na zajęciach, na koncertach i na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Guitarra Galante Festival. Dla wielu młodych osób amatorskie występy w „Korczku” były wstępem do dalszej edukacji muzycznej i prawdziwej kariery – 6.11.13 r. w synagodze Tempel goście wysłuchali  koncert  w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego, 7.11.13 r. w Galerii Szalom z Triem DDR (Daj Drugiemu Radość) wystąpił śpiewający gitarzysta Roman Klimowicz. Obaj wspaniali artyści są wychowankami Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka.                                                                          
„Korczak”  zaprasza młodzież na różnorodne zajęcia muzyczno-wokalno-taneczne, ma też pracownie plastyczne, informatyczne, izbę regionalną i scenę teatralną. Dzięki wsparciu posła Ireneusza Rasia w roku 2006 powstało przy MDK boisko wielofunkcyjne o wymiarach 60×34 m.  wyposażone w halę pneumatyczną. Tzw. balon utrzymuje się w górze dzięki panującemu w jego wnętrzu nadciśnieniu. Tego typu zadaszenie nie wymaga ciężkiej i kosztownej konstrukcji nośnej. Boisko funkcjonuje jako obiekt całoroczny – regularnie odbywają się treningi Nowohuckiej Ligi Piłkarskiej i wiele imprez sportowych. Ogółem „Korczak” organizuje w każdym roku szkolnym około 230 imprez dla dzieci i młodzieży, a imponująca kolekcja nagród jest świadectwem  pracy instruktorów i  talentów młodzieży. Najświeższe wyróżnienia to Nagroda Jakości Nauczania Sapere Auso (czerwiec 2013), odznaka Honoris Gratia, medal Polonia Minor.                                                    
Z okazji jubileuszu Przewodnicząca Barbara Sochal, Wiceprzewodniczący Jerzy Fornalik i Jacek Krogel  wręczyli  Dyrektor Monice Modrzejewskiej Latawca – nagrodę Polskiego Stowarzyszenia im. J. Korczka. W imieniu Kręgu Mazowieckiego życzenia dalszych lat owocnej pracy i wielu wspaniałych sukcesów złożyli Przewodniczący Edward Urbanowski i  Edward Kopówka – Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.  W ramach obchodów jubileuszu MDK przygotował dla gości coś dla ducha –  kolekcję Williama Wolkowskiego „Janusz Korczak: Duch i Litera”, wystawę plakatów z Izraela „Educational moments”, wystawę „Janusz Korczak – Udzielić dzieciom głosu/Kindern eine Stimme geben” oraz zwiedzanie szlaku Śladem europejskiej tożsamości Krakowa prowadzącego po Podziemiach Rynku Głównego i dla ciała – tort w kształcie wiolonczeli. Były  rozmowy w kuluarach, wymiana doświadczeń i plany na przyszłość…A potem Korczakowcy wrócili do codziennych zajęć. Robią swoje.
Hanna Chromińska

Zdjęcia: Hanna Chromińska, Jacek Krogel

13 listopada 2013