Badania

W związku z 70-tą rocznicą buntu w obozie zagłady Treblinka II, w ostatnich dniach, została zaprezentowana publikacja pt. „Co wiemy o Treblince? Stan badań”. Zawiera ona referaty wygłoszone podczas I Konferencji Naukowej w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince (4-5.10.2011), a wydana została przez Muzeum Regionalne w Siedlcach. Książka stała się wkładem naukowców w planowany projekt Centrum Edukacji o Zagładzie Żydów w Treblince, wg projektu Orit Willenberg-Giladi, córki Samuela Willenberga, więźnia, który 70 lat temu uciekł podczas wspomnianego buntu.
Wyniki badań ukazują, że odpowiedzią na potrzeby młodzieży będzie stworzenie „miejsca, w którym się wspomina” tragedię Zagłady. Kolejne artykuły o obozach Treblinka I a szczególnie o Treblinka II opisują nieznane dotąd powszechnie fakty o tej „fabryce śmierci”, podobnie jak i artykuły o deportacjach z gett z okręgu Białystok i z dystryktu lubelskiego. Badania dotyczące ludności okolic Treblinki wykazały, iż prawie 100 osób powiatu sokołowsko-węgrowskiego zostało odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za bezinteresowną pomoc ludności Żydowskiej, a 44 osoby z tego powiatu zostały za tę pomoc zamordowane. Ponadto zajęto się też tematem powojennej profanacji obozu oraz upamiętnieniem ofiar Holokaustu. Po raz pierwszy także zaprezentowano najnowsze wyniki badań archeologicznych prowadzonych na terenie obozowym (bez naruszenia gruntWszystkie artykuły zawierają podsumowania w języku angielskim. Atutem książki jest też indeks miejscowości i nazwisk oraz liczne zdjęcia – w tym wiele publikowanych po raz pierwszy.
 Dr Edward Kopówka, kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince
Ps: Książka jest dostępna w Muzeum Regionalnym w Siedlcach (ul. Piłsudskiego 1; 08-110 Siedlce, tel. 25 – 632 74 70) i w jego filii – Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince (tel. 25 – 781 16 58). Koszt 20 zł
8 sierpnia 2013