Otwarcie wystawy Małgorzaty Chmielowskiej  

Otwarcie wystawy Małgorzaty Chmielowskiej  

16 września została otwarta wystawa Małgorzaty Chmielowskiej pt. „Obrazy które poruszają nasze serca”. Otwarcia dokonał Andrzej Matuszewicz – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach (MWiM jest oddziałem MR). Wśród ok. 60 uczestników byli: Andrzej Rybus-Tołłoczko – Doradca Wojewody Mazowieckiego, Longina Oleszczuk – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki, Tadeusz Mróz -Członek Zarządu Powiatu Sokołowskiego, Ewa Rutkowska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim, Hanna Przesmycka – Dyrektor LO w Kosowie Lackim wraz z grupą młodzieży licealnej i gimnazjalnej.
Małgorzata Chmielowska w katalogu wydanym specjalnie na tę okazję napisała: „Kimże jest człowiek?
Kim byli ludzie, którzy mieli marzenia, radości, smutki – którzy żyli i chcieli żyć?
Kimże jest człowiek, ludzie, którzy odebrali to prawo – odmówili drugim prawa do człowieczeństwa?
Moje obrazy to w pewnej postaci hołd dla tych, którym nie dano przejść przez życie, którym w sposób niewyobrażalny je odebrano.
Inspiracją dla mnie była stara fotografia, która potrafi uwiecznić tę jedyną, mijającą chwilę.
Starałam się przedstawić prawdziwych, a zarazem zwykłych ludzi, realne sytuacje i momenty – te radosne, te pełne zadumania, ale także chwile grozy, okrucieństwa zagłady i dzień dzisiejszy”.
Edward Kopówka, komisarz wystawy, zinterpretował wybrane obrazy i zaznaczył ich walor poznawczy, szczególnie dla młodzieży.
Małgorzata Chmielowska jest absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Od dzieciństwa jednak wielką jej pasją i miłością było i jest malarstwo, tworzenie jak twierdzi „czegoś z niczego”, kompozycja barw i utrwalanie otaczającej nas rzeczywistości.
„…To niezwykłe stanąć przed pustym płótnem, coś dojrzeć i stworzyć. To magia, to radość, to ogromna satysfakcja…’
Wiedzę w tym zakresie zdobywała m.in. w Liceum Plastycznym w Warszawie, a także licznych pracowniach wybitnych polskich malarzy.
Maluje głównie techniką olejną, a umiłowanymi tematami stała się martwa natura, konie, kwiaty, pejzaże oraz twarze. Jednocześnie pozostaje wierna tematyce żydowskie, dla której inspiracją w wielu przypadkach jest stara fotografia. Tematy i motywy, po które najczęściej sięga to przedwojenne scenki rodzajowe, portrety.
Jej obrazy cieszą się dużym zainteresowaniem i znajdują się w licznych zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą, w tym w Austrii, Szwecji Niemczech, Grecji, Kanadzie, Izraelu, na Litwie i in.
Swoje prace wystawiała w wielu miastach Polski, a także m.in. we Włoszech, Grecji, Austrii. Uczestniczyła w aukcjach charytatywnych m.in. na rzecz Hospicjum-Puławy.
Wystawa czynna do 30 października.
11 września 2012