Zagłada w sztuce - Szczeliny
14 czerwca 2023 r. w Muzeum Treblinka odbył się wernisaż wystawy „SZCZELINY – PRAKTYKOWANIE PAMIĘCI”. Obrazy z wykorzystaniem mieszanych technik malarstwa i ceramiki oraz fotografie, powstawały przez pół roku. Artystki Barbara Janina Sochal i Aga Sochal, mierzyły się z trudnym zadaniem ukazania Zagłady. Szczelinę postrzegały nie tylko jako znak żałoby, ale i jako promyk nadziei, na lepsze jutro. Chęć ukazania pamięci o Obozie Zagłady Treblinka II zrodził pomysł, by do stworzenia dzieła wykorzystać odciski w ceramice kwiatów i liści składanych wieńców. Płótno „Interwał” w swej szczelinie zawiera wosk ze zniczy zapalanych, pod kamieniem poświęconym Januszowi Korczakowi i Dzieciom oraz pomnikiem centralnym obozu zagłady. Wykreowały tym samym wizualne ślady świadectwa miejsca, jakim był w Treblince niemiecki nazistowski obóz zagłady.
Na wernisażu obecni byli: Józef Maliński prezes Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik – dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Konferencji Episkopatu Polski, Bożena Kordek – wójt Gminy Małkinia Górna, Bożena Krassowska – kierownik Delegatury w Siedlcach Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, Izabella Wrona-przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego, Dariusz Stopa – przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, Urszula Krzymowska – radna powiatu Sokołów Podlaski reprezentująca Senatora Waldemara Kraskę, Elżbieta Sadowska – starosta Powiatu Sokołów Podlaski, Jacek Odziemczyk – przewodniczący Rady Powiatu Sokołów Podlaski, Bożena Andrzejczuk z Urzędu Miasta i Gminy Kosów Lacki, Józef Rostkowski – wicestarosta powiatu ostrowskiego, prof. dr hab. Zofia Chyra-Rolicz – członek Rady Muzeum przy Muzeum Treblinka, Grażyna Sikorska – wójt gminy Sterdyń, Ewa Siwek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małkini Górnej, Eliza Czapska – dyrektor Muzeum Zbrojowni na zamku w Liwie, Małgorzata Iwańska-Kania – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim, Marcin Celiński – dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury wraz z delegacją, Karolina Kolbuszewska – dyrektor Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, Agnieszka Gaś – dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej wraz z Wojciechem Hadałą i młodzieżą.
Barbara Janina Sochal (BaJaSo.)
Pedagożka, metodyczka wychowania plastycznego (Wydział Pedagogiki i Psychologii UW), autorka i realizatorka wielu projektów dla dzieci, młodzieży i nauczycieli z zakresu edukacji kulturalnej i międzykulturowej oraz wychowania przez sztukę.
Działalność pedagogiczną, edukatorską przez wiele lat łączyła z twórczością artystyczną, doskonaliła we własnym zakresie warsztat, poszukując, eksperymentując, wykorzystując w swoich pracach techniki tkackie, ceramikę i malarstwo.
Interesuje się miejscem i kondycją człowieka we współczesnym świecie, jego rolą w tworzeniu ścieżek pamięci między przeszłością a teraźniejszością. Kompozycjom, często abstrakcyjnym, nadaje znaczenia symboliczne, przypisuje im treści, tworzy skojarzenia barw, kształtów z przesłaniem jakie niesie obraz.
Brała udział w wystawach: POWERFUL WOMAN 2021, virtual International Contemporary Art Exibition, 25. International Art Fair, Innsbruck 2021 oraz w Muzeum Bellini we Florencji, 2022. Również w tym samym roku jej prace malarskie i ceramiczne prezentowane były na dwóch wystawach indywidualnych: w Galerii APS w Warszawie oraz Galerii ProArte w Zielonej Górze. Rok 2023 rozpoczęła kolejną wystawą indywidualną pn. „Piękno i brzydota” w Galerii Stara Prochownia w Warszawie.
Barbara Janina Sochal, 1. W drodze, technika mieszana, 2023
Barbara Janina Sochal, 2. W drodze, technika mieszana, 2023
Barbara Janina Sochal, Interwał, technika mieszana z wykorzystaniem woskowych elementów zniczy zapalanych pod kamieniem pamiątkowym Janusza Korczaka/ Henryka Goldszmita i Dzieci 2023
Barbara Janina Sochal, Latawce, technika własna, 2023
Barbara Janina Sochal, Pomiędzy, technika malarska, 2022
Barbara Janina Sochal, Rzeka pamięci, technika mieszana z wykorzystaniem elementów zniczy zapalanych pod kamieniem pamiątkowym Janusza Korczaka/ Henryka Goldszmita i Dzieci, 2023
Barbara Janina Sochal, z cyklu SZCZELINY Las Korczakowski, technika mieszana, 2023
Barbara Janina Sochal, z cyklu SZCZELINY, Las Korczakowski, technika malarska, 2022
Aga Sochal
Absolwentka kulturoznawstwa oraz socjologii mediów. Obecnie kończy studia na kierunku Fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Jej zdjęcia pojawiły się między innymi na Międzynarodowej Otwartej Wystawie Autoportret w kwadracie (2021, 2022), Foto Art Festival w Bielsku-Białej (2021), Festiwalu Nowej Sztuki Labirynt we Frankfurcie (2021, 2022) oraz na wystawach indywidualnych w galerii APS w Warszawie (2022), Galerii ProArte w Zielonej Górze (2022) i Galerii Stara Prochownia w Warszawie (2023). Zdjęcia jej autorstwa można było zobaczyć także na dwóch wystawach odbywających się w ramach Fotofestiwalu w Łodzi (2022).
W fotografii szuka zaskoczenia, gry z odbiorcą, nieoczywistości i nieco humoru. Koncentruje się na najbliższym otoczeniu, które jest punktem wyjścia do komentowania rzeczywistości. Interesują ją tematy związane z człowiekiem, choć, przewrotnie, ten rzadko występuje na jej zdjęciach.
Aga Sochal, SZUM, 2023
Aga Sochal, SZUM, 2023
Aga Sochal, SZUM, 2023
Aga Sochal, SZUM, 2023
Aga Sochal, SZUM, 2023
Aga Sochal, SZUM, 2023
Aga Sochal, Czy wszyscy ludzie patrzą w niebo z nadzieją?, 2023
Aga Sochal, Czy wszyscy ludzie patrzą w niebo z nadzieją?, 2023