Znajdujemy się w Miejscu Pamięci o Ofiarach nazistowskiego Obozu Zagłady, bolesnych wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii ludzkości. Na Mazowszu, właśnie w Treblince, we wspólnej pamięci, złożone są tragiczne losy tysięcy Żydów, a także historia Polaków, którzy doświadczyli wojennego cierpienia. Obie nasze historie, polska i żydowska, wciąż pozostają w dialogu budowanym na świadectwach tych, którzy przetrwali i przekazali pamięć o tamtych czasach, abyśmy nie zapomnieli i wyciągnęli lekcje na przyszłość.
– mówił Wojewoda Mazowiecki – Mariusz Frankowski.
20 listopada, młodzież z Polski i Izraela oraz przedstawiciele obu krajów po raz kolejny spotkali się, by uczcić pamięć i oddać hołd pomordowanym w Obozie Zagłady Treblinka II. Spotkanie „Jesteśmy Razem” jest wspólnym projektem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji Izraela. Partnerami projektu są: Burmistrz Kosowa Lackiego oraz Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski Obóz Zagłady i Obóz Pracy (1941-1944).
W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 uczestników z Izraela i Polski, którzy oddali hołd Ofiarom Obozu Zagłady w Treblince. Przed główną uroczystością młodzież z Izraela i Polski wspólnie uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych i integracyjnych, które odbyły się w Zespole Szkół w Kosowie Lackim.
Ceremonia rozpoczęła się minutą ciszy, po czym przed pomnikiem centralnym zabrzmiały hymny narodowe Polski i Izraela odegrane przez Orkiestrę Reprezentacyjną Komendy Głównej Policji. Następnie zapalono 6 zniczy, symbolizujących 6 milionów Ofiar Holokaustu. Znicze zapalili:
- Znicz Pamięci – Wojewoda Mazowiecki – Mariusz Frankowski,
- Znicz Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – Ambasador Izraela w Polsce – dr Jacov Livne,
- Znicz Pamięci Janusza Korczaka – Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki – Jan Słomiak,
- Znicz Przyjaźni Miedzy Narodami – Zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Łucja Koch,
- Znicz Oporu i Bohaterstwa – przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Izraela – dr Eli Shaish wraz z Świadkiem Historii Ester Kamari,
- Znicz Nadziei – reprezentacja młodzieży polskiej i izraelskiej.
- Ambasador Izraela w Polsce – dr Jacov Livne w swoim wystąpieniu przypomniał:
Treblinka to miejsce, o którym mówić będziemy z pokolenia na pokolenie i przekazywać to co się tu zdarzyło. Zostało tutaj zamordowanych 900 tysięcy ludzi, przeważnie Żydów. Ale także Polacy, i inne nacje były w oczach Niemców po prostu podludźmi, którzy byli skazani na zagładę. W III Rzeszy dla nikogo z nas nie było miejsca. Zagłada nie zaczęła się w Treblince, zaczęła się w straszliwej nienawiści która nadal istnieje.
Młodzież polska i izraelska zaprezentowała przygotowany program artystyczny z wierszami i utworami m.in. „Eli eli” oraz „Śpij Kolego” odegrany przez Orkiestrę Reprezentacyjną Komendy Głównej Policji.
Delegacja polsko-izraelska również uczciła pamięć o zamordowanych w Obozie Pracy poprzez złożenie kwiatów przy Żwirowni i na Miejscu Straceń.