Uroczystość 81. rocznicy buntu w Obozie Zagłady w dniu 2 sierpnia 2024 r. na terenie Muzeum Treblinka

📆 2 sierpnia 1943 r., w poniedziałkowe popołudnie, wybuchło zbrojne powstanie żydowskich więźniów niemieckiego nazistowskiego Obozu Zagłady Treblinka II.
Od wiosny 1943 r., sukcesywnie palono zwłoki pomordowanych. Transporty z deportowaną ludnością żydowską przychodziły znacznie rzadziej. Więźniowie obawiali się, że likwidacja obozu jest nieuchronna i wkrótce nastąpi. Zrozumieli, że jedynym sposobem na wydostanie się z niego jest zbrojne powstanie. Tego dnia w obozie przebywało około 840 więźniów. Nie wszyscy wzięli udział w buncie. Przyjmuje się, że jedynie około 200 osobom udało się wydostać z obozu i ujść obławom. Przeszło 100 osób dożyło końca wojny.
Treblinka została niemal w całości spalona. Po powstaniu Niemcy rozpoczęli likwidację obozu, rozebrali wszystkie zabudowania i instalacje, teren zaorali i obsiali łubinem, tak żeby po jednej z największych zbrodni w historii nie pozostał żaden ślad.
2 sierpnia 2024 r. na terenie Obozu Zagłady Treblinka II odbędą się obchody 81. rocznicy buntu w Obozie Zagłady. Zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w uroczystości.
Program uroczystości:
11:30 – przejście* na teren Obozu Zagłady pod Pomnik Centralny
12:00 – uroczystości przy Pomniku Centralnym
13:30 – powrót pod budynek Muzeum
13:30 – prezentacja wystawy plenerowej „Artystyczny świat utracony. W hołdzie artystom zamordowanym w Obozie Zagłady w Treblince”
13:45 – poczęstunek dla wszystkich gości
* Muzeum Treblinka zapewnia przewiezienie pod Pomnik osób z ograniczoną mobilnością.
——-
ℹ  W czasie obchodów będzie można też obejrzeć wystawę plenerowa, składającą się z dziesięciu tablic, na których przedstawiono krótki rys historyczny obozu zagłady Treblinka II oraz kilka sylwetek artystów zamordowanych w obozie. Ekspozycję ilustrują m.in. fotografie prac artystów i artefaktów odnalezionych na terenie obozu zagłady.
➡  Organizatorem wystawy jest Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944).
✅  Kuratorką ekspozycji jest Anna Remiszewska, adiunkta w Dziale Edukacyjnym Muzeum Treblinka.
📌  Wystawa prezentowana będzie przy parkingu Muzeum.
25 lipca 2024