Wolontariuszki z ASF (Akcji Znaku Pokuty – Służba dla Pokoju) w Treblince
Od 20 do 31 lipca 2009 r. na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince przebywała dziesięcioosobowa grupa wolontariuszek z trzech krajów: Niemiec, Białorusi i Polski w ramach Akcji Znaku Pokuty – Służby dla Pokoju. W tym roku do Treblinki przyjechały same kobiety, a były to: Stefanie, Agata, Anna-Theresa, Sabine, Alesia, Anke, Deborah, Sonja, Karin, Marie. Organizatorkami spotkania były Stefanie Seifert z Niemiec oraz Agata Warchoł z Polski – absolwentka germanistyki, która była także tłumaczem. Tegoroczne spotkanie charakteryzował temat przewodni: „Kobiety w narodowym socjalizmie”. Miejscem zakwaterowania uczestniczek była szkoła w Prostyni.

W pierwszym dniu pobytu w Treblince wolontariuszki poznały historię Obozu Zagłady i Karnego Obozu Pracy, a także zapoznały się z całym terenem Muzeum. W czasie swojego pobytu wolontariuszki wykonały prace porządkowe na terenach poobozowych. Ich praca polegała na czyszczeniu obiektów, w tym: tablic informacyjnych na terenie Obozu Zagłady, pomnika w Miejscu Straceń i bunkra, a także pieleniu chwastów i sprzątaniu. Poza pracami praktycznymi tłumaczyły stronę internetową muzeum na język niemiecki. Prowadziły dyskusje na temat kobiet w narodowym socjalizmie i roli kobiet, począwszy od kobiet w Trzeciej Rzeszy, a kończąc na czasach obecnych. Codziennie o godz. 12.00 uczestniczki przerywały pracę, żeby w ciszy i skupieniu oddać się refleksji oraz nawiązać symboliczną łączność z wolontariuszami ASF z innych krajów, którzy również pracowali/pracują na rzecz pokoju i pojednania.

Wolontariuszki odwiedziły Warszawę, gdzie m.in. wzięły udział w seminarium zorganizowanym przez Dom Spotkań z Historią poświęconym tematowi sytuacji kobiet w getcie warszawskim. Ponadto, zwiedzając Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, miały okazję poznać zwyczaje i kulturę polskiej wsi oraz mogły podziwiać nadbużańską przyrodę podczas spływu kajakowego na rzece Bug. W ostatnim dniu pobytu wolontariuszek w Treblince, kierownik muzeum podziękował wszystkim za przyjazd do Treblinki i wykonaną pracę. Uczestniczki z ASF swoją wizytę w Treblince zakończyły pożegnalnym spacerem połączonym z osobistą refleksją po terenie Obozu Zagłady oraz Karnego Obozu Pracy.

Galeria

mingergate